Maria Montessori

maria-montessoriMaria Montessori 31 Ağustos 1870 yılında İtalya’da doğdu. Birçok engele rağmen, Maria Montessori ilk kadın İtalyan doktor olmayı başardı. Daha sonra Roma Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim görevlisi oldu. Bu dönemde çok sayıda çocuğu, para almadan kontrol ve tedavi etti. Maria Montessori bu çalışmaları sonucunda bütün çocukların şaşırtıcı bir potansiyele sahip olarak doğduklarını fark etti. Çocukların bu potansiyeli, hayatlarının ilk yıllarında, çevrelerindeki yetişkinlerin doğru yönlendirmesi sayesinde gelişebiliyordu.

Maria Montessori bu fikrini ispatlamak için 1907 yılında, çalışan anne babaların ocuklarından oluşan bir kreşin idareciliğini üstlendi. Roma’da Maria Montessori’nin ilk Casa Dei Bambini’si (Çocuk Evi) kuruldu. Çocuklar sabırsız ve düzensiz idi.

Maria Montessori öncelikle büyük çocuklara temizlik ve benzeri işlerde nasıl yardım edeceklerini öğretti. Maria Montessori’nin üstün yeteneği sayesinde, 3-4 yaşındaki çocuklar bile günlük yaşam için gerekli becerileri hemen öğrendiler. Kısa zaman içinde bu çocuklar, okulun en hamarat elemanları oldular. Yemeklerin hazırlanıp servis edilmesinden temizliğe kadar, her türlü işe katkıda bulundular. Koridorlarda koşuşan o ufaklıklar, birer nezaket ve zerafet timsaline dönüştüler.

İlk çocuk evi dünya çapında ilgi gördü. Maria Montessori, uluslararası düzeyde eşine az rastlanır bir saygınlık ve güven kazandı. Politikacılardan bilim adamlarına, fabrikatörlerden öğretmenlere ve ev hanımlarına kadar herkesin ilgisini çekmeyi başaran Maria Montessori kendi adını verdiği okullarını yaygınlaştrmak için bütün enerjisini harcadı. Hatta bu uğurda doktorluk mesleğini bıraktı. Durup dinlenmeksizin çocukların entellektüel potansiyellerinin değerlendirilmesi adına çalıştı. 6 Mayıs 1952 tarihinde bu dünyadan ayrılana dek araştırmalarına devam etti.

Maria Montessori felsefesinden günümüzde de faydalanmaya devam ediyoruz. Montessori öğrencilerinin sorumluluk bilinci, öğrenme aşkı, pratik zekası ve bağımsız kişiliği, dünyanın dört bir köşesinde birçok eğitimcinin takdirini topluyor.